BUDINCA DE OREZ CU PRUNE USCATE

1/4 kg prune uscate, 150 g orez, 1/2 lingurita sare, 100 g unt, 100-150 g zahar, 15 ml rom, 4 oua, 30 g faina, 150 g zahar, o cuisoara, 2 bucatele scortisoara.

Prunele uscate se spala bine in 2-3 ape caldute; se inmoaie de seara intr-un litru de apa calduta, ca sa se hidrateze, apoi se fierb a doua zi in citeva clocote (2 minute), in aceeasi apa in care s-au adaugat mirodeniile.Orezul, curatat de impuritati si spalat in sita deasa de sirma, se pune la fiert in 750 ml apa (in care au fiert prunele), impreuna cu sarea.Se lasa sa fiarba la foc mic, pina cind se moaie si zeama scade aproape complet, apoi se lasa sa se raceasca. Albusurile se bat spuma, se adauga 100 sau 150 g zahar si romul sau o lingura cu zeama de lamiie si spuma se bate, in continuare pina cind se intareste.Cind orezul este aproape rece, se amesteca untul, galbenusurile, prunele (strecurate de zeama), faina, si, apoi, cu albusurile, prin rasturnare, cu lingura (prunele nu trec printre sirmele telului), de jos in sus, insa nu prea mult, ca sa nu se piarda aerul din albus.Se desarta in cratita, ca si budinca de gris si se coace la fel.Dupa ce s-a copt, se rastoarna pe platou.Se serveste calda sau rece, cu siropul in sosiera.Intr-o tigaie smaltuita, se caramelizeaza zaharul pina cind face putina spuma deasupra, apoi se stinge cu 300 ml apa fierbinte si se lasa sa fiarba la foc mic, pina cind se topeste.Rece, se serveste (din sosiera) linga budinca.