CIULAMA DE GAINA ,GISCA ,CURCAN,VITEL,IEPURE DOMESTIC

300 g carne ,40 g faina ,30 -50 g unt sau untdelemn, 500-600 ml supa in care a fiert carnea cu zarzavat.100 ml smintina sau lapte,patrunjel ,"Vegeta", sare.

Carnea se fierbe in circa 1 1/2 l apa clocotita ,ca sa se coaguleze repede la suprafata si sa ramina sucul in ea ,adaugindu-se imediat zarzavat de supa (morcov,telina, patrunjel,o ceapa alba) si o lingurita rasa de sare .In oala obisnuita sau in oala sub presiune ,zarzavatul fierbe impreuna cu carnea.Cind carnea este fiarta ,se strecoara supa necesara .Intr-o cratita ,faina se infierbinta cu untul topit sau cu untdelemnul la foc mic (nu direct pe flacara ) numai un minut (fara sa se rumeneasca ),stingindu-se apoi cu supa fierbinte ,adaugata de 2 ori si amestecind de fiecare data pina cind se desfac toate cocoloasele formate.Se pot inlocui circa 100 ml supa cu lapte ,ca sosul sa fie mai alb .Pentru gust mai bun se adauga 1/2 lingurita cu "Vegeta" care si sareaza.Sosul trebuie sa aiba consistenta unei smintini (care curge) ,la nevoie se dilueaza cu lapte sau supa si, dupa ce a fiert citeva clocote ,cratita se ia de pe foc.Daca nu s-a pus lapte ,se amesteca imediat cu smintina frecata cu o lingura de apa rece ,potrivindu-se gustul cu sare.Carnea taiata in bucati (daca este de pasare) sau in felii se adauga in sos.Ciulamaua fierbinte se presara cu patrunjel si se serveste cu mamaliguta calda.Ciulamaua din carne de vitel ,miel,iepure domestic tinar se pregateste la fel,insa cind este luata de pe foc,se acreste dupa gust cu zeama sau sare de lamiie si pentru aroma i se adauga tarhon.Se serveste cu garnitura de orez,piure de carytofi,sau cu galuste pentru papricas.