PILAF DE PUI, GAINA, RATA, CURCA, VITA, VITEL,MIEL, IEPURE,PORC

300-400 g carne, zarzavat, 150 g orez, 750 ml supa de carne, o lingurita ceapa rasa, untdelemn,frunze de patrunjel, telina, sare, untdelemn sau unt.

Carnea se fierbe in supa de carne cu zarzavatul. Orezul curatat de impuritati, spalat in sita de sirma, bine scurs, se caleste, 2 minute, cu ceapa intr-o cratita cu 2 linguri de untdelemn sau 30 g unt, amestecind mereu ca sa nu se rumeneasca, apoi se stinge cu supa de carne cintarita si o lingurita cu virf de "vegeta" pentru gustul mai bun, care si sareaza si sare cit mai trebuie. Se fierbe la foc mic, acoperit circa 20 minute. Cait inca nu a scazut complet lichidul , se adauga carnea fiarta din supa, taiata in bucati sau in felii si frunze de patrunjel si telina taiate marunt; pentru aroma, facultativ, se pun 2 -3 morcovi fierti in supa. Cind orezul este fiert, cratita se trage la o parte; chiar daca a mai ramas putin lichid, acesta va fi absorbit in citeva minute. Se serveste cu ardei copti, salate de cruditati sau muraturi ca fel doi.