BUDINCA CU SUNCA

1/2 l smintina groasa, 60 g unt, 100 g faina, 300 g sunca, 4 oua mari, 1/2 lingurita sare, un virf de cutit piper.

Faina se amesteca cu smintina, adaugata cite putin la inceput, ca sa nu se formeze cocoloase, apoi se adauga galbenusurile, untul topit dar rece, sarea, piperul si sunca taiata in patratele. Albusurile batute spuma se amesteca usor cu compozitia, prin rasturnare, de jos in sus, cu telul si apoi se desarta, imediat, intr-o cratita de 2 l, unsa bine cu margarina solida si tapetate cu faina sau pesmet, care se introduce in cuptorul bine infierbintat, unde se lasa circa 30 minute.