MINCARE DE CASTRAVETI ACRI CU CARNE DE PASARE, PORC, VITEL, VACA, OVINE, IEPURE.

300-400 g carne, o ceapa(50 g), cca 300 g castraveti(acriti ), 50 -100 ml untdelemn, 2-3 linguri suc de rosii sau 1/2 lingurita pasta de rosii, 50 ml vin, 20 g faina, marar, patrunjel, sare, 3-4 catei usturoi, o frunza de telina, o foaie de dafin.

Ceapa taiata marunt si carnea se prajesc in untdelemn. Sare nu se pune, deoarece castravetii sareaza suficient. Dupa ce sarea carnea s-a calit 10 minute, se stinge cu 200 ml apa si se adauga castravetii, rasi prin razatoarea cu gauri mari, sau taiati betisoare si scursi de zeama. Castravetii acri fierb greu, de aceea se pun odata cu carnea. Cind toate sint fierte, se freaca faina cu vinul si sucul de rosii si se toarna in sos, se lasa sa fiarba citeva clocote si se completeaza cu apa, daca este nevoie, ca sa se formeze un sos potrivit care sa cuprinda castravetii si carnea.Bulion se poate pune mai mult, cine doreste mai acru, sau se adauga zeama de lamiie si se sareaza dupa gust. Pentru aroma se adauga marar sau patrunjel, frunza de telina si usturoi tocat, sau dupa gust.