MINCARE DE ROSII CU CARNE

300-400 g carne, o ceapa, 80-100 ml untdelemn, 25 g faina, 1/4 l suc de rosii, 7-8 rosii mici, patrunjel, telina (frunze), sare.

Carnea se prajeste cu ceapa si untdelemnul. Dupa aceea, se freaca faina cu sucul de rosii, adaugat cite putin, ca sa nu formeze cocoloase si se toarna peste carne, completind cu apa, atit cit sa cuprinda bucatile de carne. Se lasa sa fiarba citeva clocote, ca sa se lege sosul, apoi se potriveste gustul cu sare, se adauga o frunza de telina si rosile intregi. Mincarea se tine la cuptor 15 minute, ca sa fiarba rosiile si sa se ridice untdelemnul. Facultativ, se pune in sos o lingurita de zahar si se mai adauga putina sare, daca mai este nevoie. Se serveste proaspata cu patrunjel taiat marunt.