MINCARE DE TELINA CU CARNE DE ORICE PASARE, DE VITEL, VACA, PORC

300-400 g carne, ceapa (50 g ), 60-80 ml untdelemn sau alta grasime, 500 g telina (curatata gata), 1/4 l suc de rosii, 25 g faina, 30 g zahar, patrunjel, sare.

Carnea si ceapa se calesc cu 2 linguri de untdelemn, cum s-a aratat in retetele precedente, pina cind se moaie bine.Telina se taie in felii de 1 cm grosime; acestea se suprapun si se taie in betisoare de 2 cm latime.Telina se caleste separat, cu 2-3 linguri de untdelemn, acoperita, la foc mic, sau la cuptor, tot acoperita, adaugind cite o lingurita cu apa, pina cind se moaie, fara sa se terciuiasca.Dupa ce au fiert, telina si carnea se amesteca.Faina se dilueaza cu sucul de rosii si se desarta in cratita, completind sosul cu apa (sa cuprinda carnea si telina) si lasind sa fiarba citeva clocote, ca sa se lege.Mincarea se poate servi simpla, presarata cu patrunjel taiat marunt, sau dreasa; o lingura cu smintina se bate cu o lingura de apa rece si apoi se amesteca cu mincarea, imediat ce cratita s-a luat de pe foc; se sareaza dupa gust.