PASTETA DIN CARNE CU CIUPERCI

1/2 kg carne de porc si vitel, 50 ml untdelemn, 100 g franzela, 100 ml lapte, 200 ml smintina groasa, 30 ml rom sau coniac, 4 oua, 100 g ciuperci, 100 g ceapa, cite un virf de cutit sau de lingurita din fiecare condiment de pasteta, o lingurita de sare.

Ceapa taiata in felii se caleste, 2 minute, in tot untdelemnul, se adauga apoi ciupercile bine spalate si taiate in felii si se lasa acoperite, la foc mic, pina cind scade apa ce o contin.Carnea, franzela inmuiata in laptele rece(pina ce il absoarbe) neintoarsa si ciupercile reci se trec de 2 ori prin masina de tocat.La tocatura se adauga smintina, romul sau coniacul, galbenusurile, condimentele si sarea , amestecindu-se bine; dupa aceea, se amesteca usor, prin rasturnare, cu albusurile batute spuma.Compozitia se desarta intr-o forma de tabla inoxidabila de 35/6 cm, sau in doua forme mai scurte, unse bine cu unt sau margarina solida.Se introduc in cuptorul bine infierbintat, in tava cu apa fierbinte, pusa din timp in timp in cuptor.Pasteta se coace cca o ora, insa dupa cca 30 minute, focul se reduce, ca sa nu se rumeneasca prea mult.Pasteta se lasa sa se raceasca in forma; apoi se trece cu cutitul pe marginea formei se pune platoul deasupra, rastoarna si se orneaza.