PASTETA DIN SUNCA

300 g sunca alaba, 3 oua, 100 g ciuperci, 150 g unt, 100 ml smintina groasa, 5-6 sardele, 80 g ceapa, condimente de pasteta, sare fina.

Ceapa rasa fin, se caleste un minut in 50 g unt si se adauga ciupercile bine spalate, taiate cit mai marunt, 1/ 2 lingurita cu sare si condimentele, lasindu-le sa fiarba, acoperite, la foc mic, pina cind scade apa ce o lasa; daca este nevoie, se adauga 1-2 linguri cu apa, pina cind se moaie bine. Cind sint gata, trebuie sa fie bine scazute. Oale fierte tari se curata de coaja. Sunca se trece de 2 ori prin masina de tocat, impreuna cu ciupercile reci. La tocatura se adauga galbenusurile bine zdrobite cu furculita, albusul taiat mai mare, smintina, sardelele, amestecindu-le bine toate cu restul de unt; se adauga dupa gust sare fina.