RULADA CU SUNCA

6 oua, 250 g sunca, 200 ml smintina,100 g faina, 200 g unt, 50g cascaval ras, 1/2 lingurita sare.

Se unge cu margarina solida si se tapeteaza cu faina o tava mare de cca 28/45 cm. Albusurile se bat spuma tare, se adauga galbenisurile, 100 g unt topit dar rece, si se amesteca usor cu telul de 4-5 ori. deasupra se presara cu toata faina amestecata cu sarea, se amesteca tot cu prin rasturnare, de 9-10 ori apoi se desarta de-a lungul tavi se adauga compozitia si se niveleaza. Tava se introduce in cuptorul bine incalzit la foc mijlociu. Nu se deschide timp de 15 min, in care timp foaia se intareste bine si se rumeneste putin. Se scoate tava din cuptor si cu lingura se pune sunca amestecata cu smintina, in mai multe gramezi care se intinde apoi cu dosul linguri, dupa aceea se introduce din nou tava in cuptor unde se lasa 10 min. Dupa ce se scot din cuptor, tava se tine inclinata putin in fata noastra si, cu lama unui cutit se incepe rularea foi de sus in jos lasind-o sa cada pe un platou daca este nevoie ruloul se taie pentru 2 rulouri mai mici. Se stropeste cu restul de unt fierbinte, se presara cu cascavalul rassi se serveste imediat fierbinte. Ceea ce a ramas se poate reincalzi la cuptor sau se serveste rece.