CREIER LA GRATIN CU CIUPERCI

250 g creier, 1/2 kg ciuperci (orice variante), 50 g branza telemea sau cascaval, 1/2 kg rosii sau 1/4 l suc de rosii, 50-80 g unt sau untdelemn, piper, sare, patrunjel sau marar , 80 g ceapa.

Dupa ce a fiert, creierul se strecoara, se lasa sa se raceasca, si apoi se taie in felii de 2 cm grosime.Ceapa taiata marunt se infierbinta in tot untul sau untdelemnul, un minut, se adauga ciupercile bine spalate si taiate in felii mai groase, 1/2 lingurita cu sare si un virf de cutit cu piper si se lasa sa fiarba acoperite, pina cind scade apa ce o lasa si se moaie.Daca este nevoie, se mai adauga putina apa, ca sa fiarba bine.Cind apa a scazut, se presara cu patrunjel sau marar taiat marunt.Intr-un vas termorezistent (gratin) se asaza jumatate din cantitatea de ciuperci, peste ele un rind de felii de rosii sau, in lipsa acestora, se toarna jumatate din cantitatea de suc de rosii, apoi feliile de creier presarate cu jumatate din cantitatea de cascaval ras sau telemea rasa, urmate de restul de ciuperci si, la sfirsit, restul de felii de rosii sau de suc, presarate cu brinza sau cascavalul ramas si cu patrunjel sau marar taiat marunt.Vasul se introduce in cuptorul incalzit, la foc mijlociu, cu 15 minute inainte de servirea preparatului.Preparatul se serveste fierbinte, ca fel intii.