LEBERWURST

1/2 din ficat; 1/2 din splina; o inima de porc; un rinichi de porc; 1/4 din grasimea de la gusa; 1/2 din carnea singerinda; condimente: piper, nucsoara; ienibahar; cuisoare; maghiran.

Toate componentele se trec prin masina de tocat cu sita cu gauri mici de 3-4 ori: odata cu 1-2 cepe mari fierte, odata cu carnea. La tocatura se adauga 2-300 ml supa cu multa grasime (adunata din oala in care a fiert capul) si condimente: o lingurita nucsoara rasa prin razatoarea cu gauri mici, 1/2 lingurita cu piper si 1/2 lingurita cu ienibahar macinat, 1-2 cuisoare pisate fin in piulita, maghiran dupa gust si cite o lingurita cu sare fina pentru fiecare Kg de compozitie, sau dupa gust. Compozitia va avea aspectul unei paste, cu care se umplu intestine ca pentru caltabosi mai subtiri, procedindu-se in continuare exact ca si la pregatirea caltabosilor. Se consuma rece.