MINCARICA DE CIUPERCI CU CREIER

1/4 kg de creier de porc sau de vitel, 1/2 kg ciuperci, o ceapa mare (100 g), 50 g unt sau untdelemn, o foaie de dafin, 150 ml suc de rosii, zeama de lamiie, marar, sare, piper, ienibahar.

Creierul se fierbe in apa cu sare si otet, la care se adauga foaia de dafin si cite un virf de cutit de piper si ienibahar macinate.Dupa ce s-a scurs si s-a racit, creierul se taie in felii groase de 2 cm.Ceapa taiata marunt se infierbinta la foc mic, in unt sau untdelemn, pina cind se moaie si scade apa ce-o contine, devenind lucioasa, insa fara sa se ingalbeneasca, apoi se adauga ciupercile bine spalate si taiate in felii mai mari, 1/2 lingurita cu sare si un virf de cutit cu piper.Se lasa sa fiarba acoperite, adaugind cite putina apa, ca sa se formeze un sos cit sa le cuprinda.Se sareaza si se acreste, dupa gust, cu zeama sau sare de lamiie, si se aromeaza cu o lingurita cu virf de marar sau patrunjel taiat marunt.Ciupercile se desarta intr-un vas termorezistent cu care se vor servi la masa; peste ele se asaza feliile de creier, una linga alta, care se preseaza putin, ca sa intre in sos.Vasul se introduce in cuptor cu 15 minute inainte de servirea preparatului. Mincarica se serveste ca fel intii sau ca fel doi.