MINCARICA DE MOMITE, CREIER SAU MADUVIOARA.

1/4 kg momite, creier, maduvioara de porc, vitel sau vita, 200 g ceapa, 80 g unt sau untdelemn, 100 ml vin alb sec, 100 ml suc de rosii, piper, o foaie de dafin, ienibahar sau nucsoara, coriandru,sare.

Ceapa, taiata felii subtiri, se caleste in tot untul sau untdelemnul, impreuna cu o jumatate de lingurita cu sare, la foc mic, cca 10 minute, pina cind devine lucioasa, fara sa se ingalbeneasca; apoi se adauga cite un virf de cutit sau de lingurita din fiecare condiment (sau dupa dorinta), momitele si creierul sau maduvioara, taiate in bucati mai mari.Se prajesc, cite 5-6 minute, pe fiecare parte, la foc foarte mic, avind grija sa nu se arda ceapa.Tigaia sau cratita trebuie sa fie destul de incapatoare, ca sa le cuprinda pe toate, caci nu trebuie sa fie amestecate prea mult.Cind sint destul de moi, se adauga vinul, sucul de rosii, foaia de dafin si sare.Mincarea se acreste, dupa gust, cu zeama sau sare de lamiie sau cu citeva picaturi de otet.Se lasa sa fiarba citeva clocote sau se introduce in cuptor, unde se lasa, 10 minute, ca sa se formeze sosul si sa se ridice untdelemnul.Mincarica se serveste fierbinte, simpla, ca fel intii sau cu piure de cartofi, ca fel doi.