PASTETA DE FICAT CU CIUPERCI

300 g ficat de vitel sau pasare, 1/4 kg ciuperci albe, 1/4 kg carne de vitel si 1/4 carne de porc mai slaba, 50 g slanina afumata, o ceapa mare, 100 ml smintina dulce, 4 oua, 2 linguri rom sau coniac, condimente de pasteta, sare.

Carnea impreuna cu ceapa calita, un minut in utdelemn, ciupercilebine spalate si slanina se trec prin masina de tocat de 2 ori.La tocatura se adauga romul sau coniacul, sarea, toate condimentele, sau, dupa preferinta, galbenusurile si smintina si se amesteca bine.Albusurile, batute cu spuma, se amesteca cu compozitia usor, prin rasturnare, cu ajutorul telului.In forma (sau formele), unsa bine cu unt solid, se pune jumatate din compozitie, apoi ficatul taiat in felii de 1 cm grosime care se presara cu condimentele si apoi, cealalta jumatate de tocatura; se niveleaza si se preseaza putin cu lingura ca sa nu ramina goluri in interior.Forma se introduce in cuptorul bine infierbintat, neacoperita, in tava cu apa fierbinte.Pasteta se lasa sa se coaca cca o ora.Dupa 30 minute, cind s-a ridicat bine, focul se reduce la mijlociu; daca s-a rumenit prea mult, se acopera cu o hirtie.Se lasa in tava pina cind se raceste, apoi se trece cu cutitul pe margini, se acopera cu platoul de servit si, apoi, se rastoarna.