OCHIURI IN CUIB DE CARTOFI

4 oua, 1/2 kg cartofi, 30 g unt sau untdelemn, 2 linguri lapte, 50 g cascaval ras sau brinza telemea rasa.

Se prepara un piure de cartofi si se aseaza intr-un vas de cca 2 l, rezistent la foc, uns cu grasime si tapetatcu faina sau pesmet. Se imparte piureul in 4 sferturi. Din fiecare sfert se modeleaza cite un cuib cu dosul unei linguri (cuibul trebuie sa fie atit de mare incit sa incapa in el un ou crud ). Se sparge cite un ou in fiecare cuib. Se presara cu parmezan ras sau cu telemea rasa si cu citeva bucatele de unt. Se dau la cuptor cu 10-15 min inainte de servire.