OCHIURI ROMANESTI CU SMANTANA

4 oua, 200 ml smantana, 100 ml lapte, o singura lingurita cu virf de faina, sare, piper, unt, cascaval ras sau telemea rasa.

Faina se dilueaza cu laptele rece si smantana, se adauga un varf de lingurita cu sare si, facultativ, un varf ascutit cu piper. Se pregatesc ochiuri romanesti si se aseaza intr-un vas rezistent la foc. Se toarna smantana peste ochiuri, se presara si cascavalul si se pun cateva bucatele de unt deasupra. Se dau la cuptor, cu 10 -15 minute inainte de servire, ca smantana sa se lege cu faina ca un sos.