OMLETA CU CIUPERCI

4-5 oua, 40-50 g unt si 50 ml untdelemn, sare piper, 100 g ciuperci, o ceapa de marime mijlocie, marar, patrunjel, 50 g branza telemea rasa sau cascaval ras.

Ciupercile, bine spalate, se taie in felii subtiri. Ceapa taiata marunt se caleste cu o lingura de untdelemn, un minut, la foc mic, apoi se adauga ciupercile, un virf de lingurita cu sare, un virf de cutit cu piper, lasandu-se sa fiarba acoperite, pana cand scade complet apa ce o lasa (se adauga cate putina apa daca este necesar ) si se inmoaie. Se aromeaza cu frunze de marar si patrunjel taiate marunt. Se pastreaza acoperite, pe un vas cu apa fierbinte. Omleta se pregateste ca si cea simpla, coapta in tigaie mijlocie de clatite, avand grija sa nu fie mai groasa de 2 cm (deoarece se va indoi in jumatate si, daca este groasa se va rupe). Se prajeste numai o parte, deasupra ramanand cremoasa (moale) de 1/2 cm. Se rastoarna ciupercile peste ea, se impatureste jumatate si se lasa sa alunece pe o farfurie; se presara cu branza telemea rasa sau parmezan ras si se serveste calda.