OMLETA CU CREIER

5-6 oua, 100 g creier, o ceapa mica, 25 g unt sau o lingura de untdelemn, sare, piper, patrunjel.

Intr-o craticioara, ceapa taiata marunt se caleste un minut, in unt sau untdelemn. Se adauga creierul de porc (vitel ) taiat in felii de 1 cm grosime si care se vor aseza peste ceapa si se vor cali cite 5 min pe fiecare parte, la foc mijlociu, ca sa nu se arda ceapa. Se trage apoi cratita de pe foc, se presara creierul cu un virf de lingurita cu sare, un virf de cutit cu piper si patrunjel taiat marunt si se lasa la cald pe un vas cu apa fierbinte pina se pregateste omleta. Creierul se rastoarna peste omleta, aceasta se impatureste in doua si se serveste fierbinte, presarata cu putina brinza.