ALUAT FRANTUZESC FACUT LA RECE

200 g unt, 200 g faina, 100 ml apa, 10 ml zeama de lamiie; un virf de lingurita sare; (sau 250 g margarina, 300 g faina, 150 ml apa, 15 ml zeama de lamiie, 1/2 lingurita sare).

Intr-un lighenas, se pun untul moale si 50 g faina si se amesteca cu furculita pina cind se omogenizeaza. Dupa aceea, compozitia se pune pe o foaie de nailon si i se da forma de patrat de 1 1/2-2cm grosime. Se introduce in frigider, unde se tine pina cind se pregateste aluatul (circa 20 minute, in care timp se va intari putin, si astfel se va putea lucra mai usor). In acelasi lighenas (fara sa se spele), se pun restul de faina, apa, zeama de lamiie si sarea, amestecind la inceput cu cutitul, apoi se framinta cu mina, batindu-se de lighean 10 minute, pina cind aluatul se desprinde de mina si de vas si se formeaza basici la suprafata. Aluatul lucrat in acest mod nu necesita faina in timpul framintatului, ca atunci cind se lucreaza pe masa. Se pune, apoi, aluatul pe masa sau pe o foaie de nailon care sa acopere masa, presarata cu faina si se lasa 10 minute acoperit. Dupa aceea, se intinde in foaie cu 2-3 cm mai mare de jur-imprejur decit suprafata patratului de unt (care a fost in frigider). Se intind apoi marginile patratulu de aluat in patru directii, asemenea unui plic desfacut. Patratul de unt se asaza in mijlocul aluatului si fiecare margine a acestuia se aduce peste unt, suprapunindu-se astfel 4 foi. Dupa aceea, se intinde aluatul astfel aranjat in foaie. Aluatul si untul trebuie sa se intinda in acelasi timp. Sucitorul se asaza peste aluatul impachetat cu untul, presindu-l usor. Foaia se intinde in forma de dreptunghi care se imparte in trei parti egale, pe latura cea mai lunga, marcindu-se partile cu linii superficiale, trase cu muchia cutitului. Se aduce o margine peste partea de la mijloc, iar peste aceasta, marginea opusa. Astfel foaia se impatureste in trei. Dupa ce a stat 20 minute in frigider, aluatul se intinde cu celeasi precautii, in foaie dreptunghiulara 1/2 cm grosime. Se impatureste in patru, adica se aduc ambele margini pina la mijloc si se mai indoaie o data, ca si cum s-ar inchide o carte. Se tine la frigider 20 minute, apoi se impatureste in 3, ca la inceput. Se lasa la frigider 20 minute, apoi se intinde in foaie. Daca aluatul se prepara cu margarina, se pun in lighenas 250 g margarina si 75 g faina si se freaca cu furculita pina cind se omogenizeaza. Se asaza in patrat de 1 1/2-2 cm grosime, ca si untul, pe o foaie de nailon si se introduce in frigider. Restul de faina se pune in acelasi lighenas, se adauga apa, zeama de lamiie si sarea, se amesteca la inceput, cu un cutit cu lama lata, apoi se framinta cu mina 10 minute, batindu-se mereu de lighean, pina cind aluatul se desprinde de mina si de lighean. Apoi, aluatul se pune pe foaia de nailon, presarata cu faina si, in continuare, se procedeaza exact cum s-a procedat la aluatul cu unt. Din aluatul frantuzesc se pregatesc diferite aperitive.