ALUATURI CARE SE DESFAC IN FOI (VI)

a)100 g faina, 150 g margarina, unt sau untura; b)320 g faina, 100 g margarina, unt sau untura, 200 ml apa sau lapte (substanta acra nu se pune), o lingurita praf de copt sau bicarbonat, o lingurita rasa de sare, coaja de lamiie.

Intr-un castron se pun grasimea de la punctul b), sarea, coaja de lamiie, apa sau laptele si, la urma, faina amestecata cu prafiul de crescut. Aluatul se amesteca cu lingura, apoi se framinta cu mina, 5-6 minute si se pune pe masa, pe o foaie de naylon presarata cu faina. In acelasi castron, se pun grasimea si faina de la punctul a) care se freaca bine cu furculita pina cind se omogenizeaza. Aluatul se intinde si se impatureste cu grasimea. Dupa ce a fost tinut la frigider 20 minute, din el se prepara 3 rulouri sau placinta, coapte in tava de cca 26/42 cm.