ALUATURI CARE SE DESFAC IN FOI, PENTRU PLACINTA SAU RULOURI (I)

300 g faina, 200 g margarina, unt, sau untura, un ou, o lingura zeama lamiie (15 ml), 1/2 lingurita sare, 120 ml apa sau lapte.

Intr-un lighenas, se freaca cu furculita 100 g grasime, tinuta putin la cald, ca sa fie moale, apoi se adauga oul intreg, coaja si zeama de lamiie, sarea, apa si, la urma, faina. Se amesteca bine si apoi se framinta cu mina cca 10 minute, pina cind aluatul se desprinde de mina si de vas. Se pune apoi pe masa, pe foaie de nylon, presarata bine cu faina, se modeleaza cu mina in forma de dreptunghi si apoi se lasa sa se odihneasca 10 minute, ca sa devina mai elastic. Dupa aceea se intinde in foaie dreptunghiulara de 5-6 mm grosime care se imparte, pe latura mai lunga, in 3 parti egale, marcindu-le cu 2 linii superficiale. Doua parti alaturate se ung cu grasimea ramasa, frecata putin ca sa fie moale, apoi foaia se impatureste in trei ca la aluatul frantuzesc. Aluatul se intinde, din nou in foaie cu grosime de 5-6 mm, care, apoi, se indoaie in jumatate si inca odata in jumatate; vor rezulta astfel mai multe foi suprapuse. Aluatul se tine la frigider 20 minute, apoi se intinde in foaie de 3-4 mm din care se fac rulouri umplute cu brinza, carne, fructe. Aluatul este suficient pentru 3 rulouri coapte in tava mijlocie de 33/23 cm sau ceva mai mare.