BAGHETE CU NUCI SAU ALUNE

Aluatul: un ou intreg mare (60 g ), un galbenus, 280 g nuci sau alune, 280 g zahar pudra, o lingura rom sau zeama de lamiie (15 ml). Glazura: un albus, 140 g zahar pudra, o lingura zeama de lamiie, un plic cu zahar vanilat.

Oul intreg si galbenusul se freaca cu zaharul pudra si romul, 10 minute, sau 2 minute, cu mixerul. Nucile sau alunele se pun dinainte in tava si se lasa la cuptor, la foc mijlociu, 10 minute, cu usa cuptorului deschisa, amestecindu-le din cind in cind cu lingura, ca sa nu se rumeneasca , ci numai sa capete gust bun de prajit; se freaca apoi intre palme, ca sa se indeparteze cojile uscate si se trec prin masina de nuci. Nucile sau alunele macinate se amesteca cu ouale frecate si se framinta, apoi, cu mina, ca o pasta, 1-2 minute. Compozitia se pune pe o foaie de nailon, presarata cu pesmet din biscuiti, cernut, sau cu nuca macinata si i se da forma de dreptunghi, presind cu palma, ca sa aiba peste tot aceeasi grosime si marginile drepte. Se intinde cu sucitorul in foaie de 1/2 cm grosime, presarind si deasupra pesmet sau nuca, ca sa nu se lipeasca de sucitor. Foaia se taie toata odata in baghete de 2/4 cm, cu cutitul trecut prin faina. Pentru glazura, se bate albusul spuma, cu furculite, se adauga zaharul pudra, zeama de lamiie, si zaharul vanilat si se amesteca, apoi, circular 5-6 minute, pina cind se topeste bine zaharul si spuma capata consistenta unei smintini groase care curge putin. Se desarta in lungul si latul baghetelor si se niveleaza cu lama unui cutit inoxidabil. Se tapeteaza 2-3 tavi cu hirtie alba. Se introduce lama unui cutit de masa, trecuta prin faina, sub fiecare bagheta si se asaza pe hirtia alba; distanta dintre ele trebuie sa fie de 1 1/2 cm.Tava se introduce in cuptor, la foc mijlociu, cu usa cuptorului complet deschisa si se lasa cca 30 minute. Dupa 15 minute, se intoarce tava in cuptor; albusul va fi usor rumenit. Daca se inchide usa cuptorului, baghetele cresc mult si se deformeaza. Dupa ce s-au copt, se lasa sa se usuce bine pe un platou, in bucatarie. Se pot pastra mult tinp, in cutie de carton inchisa.