BEZELE

4 albusuri, 280 g zahar, o lingura zeama lamiie, vanilie.

Intr-un lighean, albusurile se bat spuma, cu telul (urmele de grasime nu lasa albusul sa creasca ). Se adauga zahar (tos) si zeama de lamiie deodata, se bat 2 minute, ca suma sa se umfle putin, apoi se trece lighenasul pe un vas cu apa clocotita si spuma se bate 8-10 minute. Vasul trebuie sa fie mai scund, ca nivelul apei clocotite sa fie la 2-3 cm sub lighenas. Bezelele se bat numai cu telul, altfel compozitia se va brinzi. Cind spuma s-a infierbintat si s-a intarit, lighenasul se ia de pe aburi, spuma se bate inca de citeva ori, apoi se lasa la o parte. Se pregatesc 2-3 tavi unse cu margarina si tapetate cu hirtie. Compozitia se pune intr-un cornet cu sprit crestat la virf. Se rasfring marginile cornetului si se pune compozitia de bezele chiar la baza; se aduna marginile in palma si prin apasare pe cornet se fac rozete pe hirtia din tava. Se coc la cuptor la foc submijlociu, 30-40 min., ca sa se usuce, cu usa cuptorului complet deschisa; dupa 15-20 min., se intoarce tava si se lasa bezelele sa se coaca in continuare, pina se intareste albusul la suprafata.

BEZELE

4 albusuri, 280 g zahar, o lingura zeama lamiie, vanilie.