CORNULETE "PRESBURG" (CARE PLESNESC DEASUPRA)

Aluatul:1/2 kg faina, 250 g unt, 100 g zahar, 2 galbenusuri, un ou, un virf de lingurita sare, 40 g drojdie, coaja rasa si zeama de la 1/2 lamiie, o lingurita praf copt.Umplutura:200 g nuci macinate, 30 g pesmet, 250 ml lapte, 150 g zahar, 20 ml rom.

Drojdia se freaca cu zaharul, intr-un castron, pina cind se lichefiaza, adaugindu-se apoi untul moale, galbenusurile, oul intreg, sarea, coaja de lamiie si, la urma, faina cu praful de copt.Aluatul mai virtos se amesteca cu mina (fara sa se framinte), pina cind se incorporeaza toate, apoi se lasa sa creasca intr-un loc caldut, 15 minute, pina ce isi dubleaza volumul.In acest timp , se prepara umplutura.Intr-o cratita, pe foc mic, se amesteca nucile,pesmetul si zaharul, pina cind compozitia s-a racit, se adauga romul, vanilia si, facultativ, o lingurita cu gem din coji de portocale sau numai coaja de lamiie si portocala.Aluatul dospit se pune pe masa, sau pe o foaie de nailon presarata cu putina faina, se ruleaza in forma de sul mai gros, care se taie cu cutitul in 30 de bucati.Fiecare bucata se modeleaza intre palme in forma de bila, apoi se intinde cu sucitorul in forma ovala (lunga de 8-10 cm si lata de 4-5 cm).Umplutura se calculeaza astfel, incit sa ajunga pentru 30 cornuri, aceasta asezindu-se ca un rulou subtire pe jumatate din foaia intinsa in lungul ei;dupa aceea, se acopera cu cealalta jumatate de aluat ramasa libera;astfel, se suprapun jumatatile, apropiindu-se bine marginile aluatului una peste alta, fara sa se ruleze, cum de obicei se procedeaza la cornuri.Se asaza in tava cu distanta de 3 cm intre ele, dindu-li-se forma curbata.Cornurile se ung deasupra cu pensula muiata numai in galbenus, lasindu-le 15 minute, la rece, sa se usuce (in camara).In galbenus nu se pune ap, cel mult 2-3 picaturi.Apoi se ung, din nou, cu galbenus, lasindu-le la rece, 15 minute, sa se usuce.Dupa aceea, tava se introduce in cuptorul dinainte incalzit la foc mijlociu, unde se lasa 30 minute (pina cind se coc cornurile dintr-o tava, restul se lasa la rece).Nu se deschide cuptorul 15 minute; dupa aceea, focul se mai reduce, ca sa nu se rumeneasca prea mult galbenusul.La copt, galbenusul uscat plesneste prin cresterea aluatului de sub el si se formeaza crapaturi neregulate, foarte decorative; partea cu galbenus va capata culoare maro mai inchis, iar crapaturile vor fi mai deschise la culoare.Nu se pudreaza cu zahar.