CORNURI FOARTE FRAGEDE (I)

250 g margarina sau unt, 100 gfaina, o lingurita rasa de sare (10 g).

Intr-un castron, se amesteca drojdia cu zaharul pina cind se lichefiaza, apoise adauga oul intreg, smintina, laptele, zeama si coaja de lamiie si faina; se framinta cu mina, 6-7 minute si se lasa la cald sa creasca 15 minute.In alt castron, se freaca grasimea (tinuta la cald, ca sa fie moale) cu faina si sarea pina ce se omogenizeaza, lasind aluatul mai aproape de sursa de caldura, ca sa se mentina moale.Dupa ce a crescut, dublindu-si volumul, aluatul se pune pe o foaie de nailon, presarata cu faina si se intinde in foaie dreptunghiulara de 1/2 cm grosime.Se distribuie grasimea de la punctul I in gramajoare pe toata foaia, iar acestea se intind, apoi cu cutitul, ajutindu-ne si cu mina , ca sa nu se deformeze foaia pina ce se unge toata suprafata.Se ruleaza, incepind de la latura mai lunga; ruloul se aplatizeaza cu palmele si cu sucitorul, ca sa se obtina latimea de cca 30 cm; capetele ruloului se aduc pina la mijlocul lui si, apoi, se indoaie inca odata cum s-ar inchide o carte.Se lasa aluatul sa stea 5 minute ca sa devina mai elastic, apoi se intinde in foaie de 3-4 mm grosime;foaia se taie pe lungime, in fisii late de 8-10 cm, cu cutitul trecut mereu prin faina.Fiecare fisie se taie, pe diagonala, in triunghiuri.Pe cite o latura a triunghiurilor se pune 1/2 lingurita de marmelada.Triunghiurile se ruleaza in forma de cornuri, si apoi se asaza in tava cu distanta de 2-3 cm intre ele.Tava se introduce imediat, in cuptorul bine incalzit dinainte la foc mijlociu, unde se lasa cca 30 minute.Dupa 20 minute cuptorul se poate deschide si focul se reduce, daca este necesar.Dupa ce se scot din cuptor, cornurile se trec prin zahar vanilat.Acest aluat se va lucra imediat dupa ce a fost impaturit cu grasimea, altfel va fermenta si faina cu care a fost frecata grasimea si nu se va mai desface in foi.