COVRIGEI CU NUCA.

250 g faina, 150 g unt, 100 g zahar, 3 galbenusuri, un virf de cutit sare fina,coaja de lamiie, 50 g nuci macinate, 20 ml rom.

Se modeleaza suluri de grosimea unei macaroane, care, apoi, se taie in bucati de 5-6 cm.Fiecarei bucati i se unesc capetele, formind covrigei.Deasupra se ung cu pensula muiata in ou, se trec cu partea unsa prin nuca macinata sau tocata si se asaza pe tava (potrivindu-i sa fie rotunzi), cu o distanta de 1 cm intre ei.Se coc la foc mijlociu, 15 minute, ca sa se rumeneasca putin.Se trec prin zahar pudra vanilat.