CRABI DIN ALUAT FRAGED

500 g faina, 200 g unt, margarina sau untura de porc, 150 g zahar, un galbenus, un ou intreg, coaja si zeama de la o lamiie, un virf de cutit cu sare fina, o lingurita cu virf praf de copt, un plic cu zahar vanilat.

Grasimea moale se freaca cu zaharul, coaja si zeama de lamiie, adaugind treptat, galbenusul si oul intreg si, la urma, faina, cu praful de copt, amestecind bine cu mina, fara sa se framinte; apoi, aluatul se tine la rece 30 minute.Din acest aluat se modeleaza figuri de crabi.Se coc si se glaseaza la fel.