GOGOSI ECONOMICE (I)

1/2 kg faina, 250 ml apa, 100 ml untdelemn, margarina sau unt, 1/2 lingurita sare, 30 g drojdie, coaja de lamiie, 100 ml vin alb.

Daca drojdia este uscata, se inmoaie cu 2-3 linguri de apa calduta (din cantitatea respectiva);dupa 2-3 minute, cind s-a muiat, se adauga 2 linguri cu virf de faina si apa, ca sa se formeze un aluat mai moale, care se lasa sa creasca 15 minute (la cald).Se adauga, apoi, si restul de apa, vinul alb, acrisor, jumatate din cantitatea de untdelemn sau alta grasime moale sau topita (dar nu fierbinte), sarea si coaja de lamiie.Se amesteca bine cu maiaua, apoi, se adauga restul de faina.Se amesteca bine cu lingura si apoi se framinta cu mina 6-7 minute, pina cind se desprinde de mina si de vas.Dupa aceea, se pune restul de undelemn sau alta grasime topita, cu care nu se mai framinta ci numai se impatureste.Dupa ce s-a incorporat bine grasimea, se lasa sa creasca cca 20 minute, la cald, pina cind isi dubleaza volumul.Aluatul se pune, apoi, pe masa sau pe o foaie de naylon, bine presarata cu faina si se intinde in foaie de cca 1 1/2 cm grosime, din care se taie gogosi, cum s-a aratat in reteta precedenta.Se coc, la fel, simple sau cu marmelada.