GOGOSI ECONOMICE (II)

1/2 kg faina, 250 ml apa, 100 ml untdelemn, margarina sau unt, 1/2 lingurita sare, 30 g drojdie, coaja de lamiie, 100 ml vin alb.

Din acest aluat se pot face si scoverzi.Ca acestea sa se realizeze mai usor, se taie aluatul asa cum este intins, (de 1 1/2 cm grosime), cu o forma din tabla subtire (ca pentru gogosi), cu diametrul de cca 10 cm.Jumatate din numarul acestor rondele se presara cu brinza (ca pentru scoverzi) sau se ung cu marmelada si se acopera cu restul de rondele.Dupa aceea, gogosile se intind de la mijloc inspre margine cu sucitorul ca sa capete grosimea de cca 1 1/2 cm, marindu-le astfel suprafata.Se lasa sa creasca cca 20 minute, apoi se coc ca si scoverzile cu brinza.