SAVARINE

Aluatul: 6oua, 120 g zahar, 15 ml rom, 30 g faina, 100 g pesmet, Siropul: 300 g zahar, 400 ml apa, 100 ml rom. Pentru ornat:1/2 kg frisca.

Se ung 12 forme de savarine cu unt sau margarina si se tapeteaza cu pesmet. Albusurile se bat spuma se adauga zaharul tos, romul si se bat in continuare pinacind se intaresc din nou. Se adauga galbenisurile se bat 4-5 ori, ca sa se amestece putin apoi se pune pesmetul cu faina amestecinduse de 9-10 ori sa nu se lase albusul. Compozitia se pune in toate formele tapetate. Se pun tavile in cuptor si se lasa 30 min si nu se deschide cuptorul 20 min. Dupa ce s-au copt se lasa sa se raceasca cu un prosop deasupra. Siropul: zaharul se amesteca cu apa, pe foc pina cind se dizolva si se fierbe citeva clocote cind se raceste se adauga romul. Fiecarei savarinei se taie cite un capac 1/3 din ea , savarinele si capacele se stropesc abundent cu siropul si apoi se baga in frigider unde se tin 2-3 ore astfel frisca in contact cu ele se va muia. Se pune capacul dupa care se pune un strat de frisca 2-3 cm.