TARTE

250 g faina, 2 galbenusuri, un ou intreg, 100 gunt sau margarina, 50 g zahar,50 ml smintina sau lapte, un virf de cutit sare, vanilie.

Intr-un castron, se freaca grasimea cu zaharul pina cind se moaie si se omogenizeaza, adaugind apoi galbenusurile si oul intreg, sarea, aroma,smintina sau laptele si, la urma, faina; se amesteca bine, fara sa se framinte.Aluatul se tine la rece 30 minute, ca sa se intareasca grasimea, apoi se intinde in foaie de 3-4 mm grosime si se taie in rondele dupa marimea formelor.Rondelele se asaza in forme si se coc.Dupa ce s-au racit, tartele se umplu cu boabe crude de struguri, coacaze, cirese, visine sau cu orice fel de fructe crude din care s-au scos simburii (care au), sau au fost taiate in felii (cele mai mari).Fructele se asaza in tarte numai inainte de servire, ca sa nu lase zeama; nu se pune zahar peste ele din acelasi motiv, ci numai 1-2 lingurite cu jeleu de fructe, peltea sau sirop bine legat.Tartele se pot umple si cu crema de vanilie, ca pentru placinta, modelindu-se deasupra cremei cite o rozeta de frisca simpla sau cu gelatina.De asemenea, se pot umple cu diferite creme, cu gelatina, care se pun in tarte imediat ce sint gata, lasindu-le sa se inchege in tarte; deasupra fiecareia se face cite o rozeta de frisca.