TRIGOANE

1/2 kg foi de placinte (strudel), 250 g nuci macinate, 30 g pesmet, 150 ml lapte, 100 g zahar, coaja de lamiie, unt, untdelemn sau margarina.Siropul: 250 g zahar, 200 ml apa, 50-100 ml rom, 3 linguri zeama de lamiie.

Foaia de placinta se taie in fisii de 6-7 cm latime si cca 40 cm lungime.Se suprapun 2-3 fisii stropite intre ele: fisia de deasupra se unge cu pensula muiata in grasime.La un capat se pune o lingurita cu virf din umplutura de nuci amestecata cu pesmet (nucile macinate, laptele, zaharul si coaja de lamiie se amesteca pe foc, 2-3 minute, pina cind se ingroasa; dupa ce s-a racit, compozitia se amesteca cu pesmetul).Fisiile se indoaie, in forma de triunghi, peste nuca si se ruleaza in continuare, in triunghi, pina la sfirsit.Triunghiurile se asaza in tava unsa putin, cu o distanta de 2 cm intre ele si apoi se ung si deasupra cu grasime.Tava se introduce in cuptorul bine incalzit la foc mijlociu, unde se lasa 30 minute, pina cind trigoanele se rumenesc putin.Dupa ce tava s-a scos din cuptor, trigoanele fierbinti se iau cu o spatula si se trec, un minut, in siropul caldut, preparat ca pentru baclava si se asaza pe platou.Dupa ce au absorbit siropul (care s-a luat odata cu ele), se servesc.