CLATITE CU MARMELADA SAU DULCEATA

Marmelada,dulceata, 3-4 linguri alcool pur.

Dupa ce toate clatitele au fost coapte, pastrate calde pe apa fierbinte, se ung cu marmelada sau dulceata si se impaturesc in patru.Ca sa nu curga umplutura, cind se incalzesc, se vor impacheta ca sarmalele si se vor pastra la cald acoperite, pina cind se servesc.Clatitele impaturite in patru se pot flmba la masa.Pe o farfurie intinsa se asaza patru clatite impaturite, cu virful spre centrul farfuriei, ca si cum ar fi o singura clatita rotunda.Se presara cu zahar tos(o lingurita cu virf) si se stropesc bine cu 3-4 linguri de alcool pur.Chiar la masa, se aprinde alcoolul (daca se poate cu lumina stinsa in camera) care, arzind, va carameliza zaharul si va da un gust placut clatitelor.