CLATITE CU SPANAC

1/2 kg spanac, 250 g faina, 3 oua, 50 ml untdelemn, 30 ml rom, 600 ml lapte, 200 ml smintina, sare.

Spanacul bine spalat se fierbe 10 minute numai cu apa retinuta pe frunze (se vor lasa si frunzele in apa) si 1/2 lingurita cu sare.Dupa ce s-a scurs bine in strecuratoare (presindu-se putin si cu lingura), se trece prin masina de tocat.Intr-o olita de 2 l, se pun galbenusurile, untdelemnul, romul (care fragezeaste), smintina, spanacul tocat si o lingurita rasa de sare, amestecindu-se bine; se adauga faina si se freaca cu dosul lingurei pe marginea olitei, pina cind compozitia nu mai are cocoloase.Se dilueaza apoi, cu laptele rece, sau cu jumatate din cantitatea de lapte si jumatate din cantitate de sifon sau numai cu sifon; se adauga cite putin la inceput si amestecind de fiecare data, pina cind se omogenizeaza compozitia.Albusurile se abt spuma si apoi se desarta in compozitie, amestecind putin cu un polonic, cu care se va lucra pina la sfirsit.Romul va face sa ramina compozitia spumoasa, pina cind se termina de copt.Clatitele se coc in tigaie obisnuita, sau in tigaie de teflon.Intr-o canita se pun 2-3 linguri cu untdelemn, in care se tine o pensula, dar nu pe soba.Tigaia se infierbinta goala, 3-4 minute, la foc mijlociu (la aragaz se pune un disc subtire peste flacara, sub tigaie).Apoi tigaia se ridica si se unge repede cu pensula pe toata suprafata si se mai pune o secunda pe foc; in acel moment, se ia din compozitie cu polonicul cca 50 ml (pentru tigaie mijlocie) cu mina dreapta si cu mina stinga se ridica tigaia. Se toarna compozitia in tigaie, acoperind-o cu un strat subtire (inclinind-o printr-o miscare de rotire, ca sa curga compozitia pe toata suprafata ei). Daca nu s-a acoperit bine, se ia inca putina compozitie si se completeaza golurile.Compozitia va fi mai densa dar nu se mai subtiaza.Tigaia se asaza pe foc, lasind-o pina se incheaga bine compozitia si se rumeneste pe margini; se trece, apoi, cu cutitul pe sub clatita, de jur imprejur, (sau cu lopatica de lemn, la tigaia din teflon ca sa nu se zgirie), desprinzind-o de tigaie pina la mijloc.Dupa ce s-a rumenit pe partea de dedesupt, se introduce lama cutitului sau lopatica din lemn sub clatita, chiar la mijlocul ei, si, printr-o miscare rapida se intoarce pe partea cealalta care se va coace pina cind se va rumeni.Daca clatita s-a prins de tigaie, se va trece pensula pe marginea tigaii, pe linga clatita , ca sa se scurga putin untdelemn sub ea, unde este necesar sa se dezlipeasca.Pe masura ce s-au copt, clatitele se pun intr-o cratita (potrivita cu marimea lor), acoperita, care se asaza pe un vas cu apa fierbinte, pastrindu-le calde.Clatitele cu spanac vor fi mai groase dar foarte gustoase.Se pot umple cu brinza telemea rasa sau cu sunca tocata amestecata cu smintina, impachetindu-le ca sarmalele.Vasul se introduce in cuptor cu 10 minute inainte de servire, ca sa se infierbinte clatitele.Se servesc ca fel intii.