COVRIGEI SARATI

Aluatul:500 g faina, 200 g unt, 250 ml lapte, 25 g drojdie de bere, o lingurita de zahar, o lingurita de sare fina. Pentru stropit: 20 g faina, 250 ml lapte sau apa, o lingura rasa de sare.

Intr-un castron, se freaca drojdia cu zaharul pina se lichefiaza, se dilueaza cu 100 ml lapte, se amesteca cu cca 130 g faina si se lasa sa creasca 15 min. Dupa aceea se adauga restul de lapte, untul topit si sarea si se amesteca. La urma se pune faina care a mai ramas se framinta cu mina 7-8 min apoi se lasa sa creasca 15 min. Se ia din aluat cite o bucata si, pe foaia de nailon, presarata cu putina faina, se modeleaza un rulou cu diametrul de 2 cm apoi se taie in bucati de 2 cm. Din fiecare bucatica se formeaza un sul subtire de cca 20 cm lungime capetele acestuia se petrec, unul peste altul in forma de X, la o distanta de 3 cm de la terminarea lor, apoi capetele se indeparteaza unul de altul ca un V se ridica bucla formata si se rastoarna peste virful capetelor obtinnd-se astfel o forma de covrigi cu trei despartituri. Covrigeii se aseaza direct in tava, la distanta de 1 cm unul de altul deoarece nu cresc prea mult. Pentru stropit; faina si sarea se freaca cu laptele sau cu apa rece, adaugate cite putin la inceput, ca sa nu se formeze cocoloase se amesteca pe foc pina cind fierb 2-3 clocote ca sa se lege si apoi se lasa sa se raceasca. Covtigeii se coc la foc mijlociu cca 20 min, in cuptorul incalzit dinainte, dupa 15 min. Cind sint gata imediat ce sa scos din cuptor, covrigeii se stropesc cu pensia muiata in compozitia rece, tava se tine inca 1-2 min in cuptor, apoi covrigeiise scot din tava si se lasa sa se usuce. Se pot pastra mult timp in punga de nylon si sint crocanti.