PLACINTA DIN ALUAT FRANTUZESC CU SPUMA DE ZMEURA, CAPSUNE SAU FRAGI

Foile se coc separat.Spuma se prepara dupa reteta "Spuma de zmeura, fragi etc".

Spuma tare (un strat de 3-4 cm) se pune pe o foaie coapta.Foaia a doua se taie, pe masa, in patrate de 5/5 cm care, apoi, se asaza peste spuma in ordinea in care au fost taiate.Dupa aceea, placinta se taie in bucati, trecind cu cutitul in lungul si latul ei, pe urmele patratelor, ca sa se taie spuma si foaia de la baza.Se pudreaza cu zahar si vanilie.