PRAJITURA CU FRUCTE

6 oua mari, 100 g unt, 300 g zahar, 250 g faina, un virf de lingurita sare, o lingurita praf de copt, 15 ml rom, un plic cu zahar vanilat, 3/4 kg fructe, 50 g pesmet, 1/2 lingurita scortisoara sau 1 plic de zahar vanilat.

Fructele se pregatesc si se amesteca cu pesmetul si scortisoara sau vanilia. Se tapeteaza cu margarina solida si faina tava. Albusurile se bat spuma tare, se adauga zaharul tos, zaharul vanilat si romul si se bat in continuare pina se intaresc. Se pun galbenusurile si untul topit, dar rece, amestecindu-se putin cu telul, de 4-5 ori, apoi se adauga toata faina, impreuna cu praful de copt si sarea si se amesteca usor cu telul. Compozitia se desarta in tava, se niveleaza si deasupra ei se presara fructele, fara zahar. Tava se introduce in cuptorul incalzit dinainte, unde se lasa la foc mijlociu, 30-40 min. Nu se deschide cuptorul 20 min; dupa aceea, tava se poate intoarce daca cuptorul nu coace uniform. Prajitura se lasa sa se rsceasca in tava, apoi se pudreaza cu zahar si se taie in bucati.