SPUMA DE CAISE

3 albusuri, 450 g zahar tos, 450 g pulpa de caise, o lingura rom,

Caisele, bine coapte, se curata de coaja si simburi si apoi se cintaresc (150 g caise si 150 g zahar tos pentru un albus); se presara cu jumatatea de zahar lasindule 1/2 h. Albusurile se bat spuma si se amesteca cu tot zaharul ramas si romul si se bate in continuare, pina cind se intareste din nou. Apoi se adauga fructele cu zaharul si se bat cu telul pina se intareste si nu cade de pe tel. Spuma se pune in pahare si seserveste rece.