SPUMA DE CAPSUNE,FRAGUTE,ZMEURA.

3 albusuri, 450 g zahar tos, 450 g capsune, fragute sau zmeura, 15 ml rom,

Fructele coapre bine se curata foarte bine de frunze si se spala in strecuratoare, la un jet de apa si se lasa sa se scurga bine. Se ia 150 g fructe cu 150 g zahar pentru un albus; se presara o jumatate din cantitatea de zahar lasindule 1/2 h. Albusurile se bat spuma se adauga tot zaharul cu romul, si se bate in continuare pina se intareste din nou. Apoi se adauga fructele macerate cu zaharul si se bat pina se intareste spuma sa nu cada de pe lingura. Spuma se pune in pahare si se serveste rece, se poate orna cu frisca.