CIRNATI

spetele (pulpele din fata) de porc; burta (bletul); ceafa de minzat; condimente: sare, piper; usturoi

Cirnatii se prepara in mod obisnuit numai din carne de porc. Aceasta se poate amesteca cu carne de vita tinara, care se procura cu 2-3 zile inainte de taierea porcului si, dupa ce s-a curatat de pielite si oase, se taie in bucati mai mici si se trece prin masina de tocat cu sita mica, de 3-4 ori, adaugind pentru fiecare Kg de carne cintarita 100 ml apa in timpul cit se trece prin masina chiar de prima data. Dupa ce s-a macinat inca de doua ori, se amesteca cu 20 g sare alba fina pentru fiecare Kg de carne si 1,5 g silitra pentru fiecare Kg ce carne. Silitra se va opari cu putina apa clocotita (luata din apa care se adauga in carne) cu care se amesteca bine (sa fie complet dizolvata). Se bate bine carnea cu mina, pina cind se obtine o pasta omogene, apoi se pastreaza la rece, sau la frigider, circa 24 de ore, ca sa se matureze, carnea devenind mai usor de digerat si totodata capatind o culoare rosie-roz, datorita silitrei. Carnea de vita poate sa reprezinte 40% din compozitia de cirnati, daca este mai grasa carnea de porc, sau are mai multa slanina. Carnea de porc se trece prin masina de tocat cu sita cu gauri mari (unele persoane o maruntesc cu barda). Odata cu ea se poate trece si carnea de vita, ca sa se lege mai bine impreuna, apoi se framinta cu mina, adaugindu-se 1/2 lingurita cu piper macinat si 3-4 catei de usturoi pentru fiecare Kg de carne. Usturoiul se taie in felii si se presara cu o parte din sarea necesara pentru carnea de porc (20 gr la Kg), zdrobindu-se bine cu dosul lingurii de lemn. Dupa aceea, se dilueaza cu o parte din apa care se va adauga pentru carnea de porc (100 ml la Kg de carne), strecurindu-se peste tocatura. Dupa ce s-a framintat bine, compozitia se introduce in intestinul subtire cu spritul sau cu ajutorul tubului pentru cirnati, montat la masina de tocat pe care s-a rulat intestinul subtire, taiat in lungime de 80-100 cm, sau mai scurt. Dupa ce s-a umplut (nu prea indesat ca sa nu plesneasca), cirnatul se rasuceste la mijloc. Se formeaza astfel cirnati perechi, care se agata pe un bat, neinghesuiti, lasindu-i sa se usuce 2-3 zile, dupa care se dau la afumare 2-3 zile, pina cind capata culoare aurie. Se consuma fripti, sau daca se usuca, taiati in felii subtiri. La dorinta, in compozitia de cirnati se poate pune o lingurita cu boia de ardei dulce pentru fiecare Kg de carne sau un virf de lingurita cu ienibahar macinat, cimbru pisat, in afara de piper si usturoi.