CIUPERCI SCAZUTE

1/2 ciperci, 50 g unt, o lingurita cu virf cu marar sau patrunjel, zeama de lamiie, o lingurita vegeta cu sare, un firf de cutit de piper.

Ciupercile bine spalatetaiate in feli mai mari se inabuse in unt, acoperite la foc mic pina se inmoaie si apa lor scade, daca nu sa muiat se mai adauga apa. Cind sint gata se adauga vegeta sau sares si piper dupa gust, marar si patrunjel amestecindu-se de citeva ori ca sa-si insusasca mai bine aroma, apoi se iau la oparte si se acresc dupa gust cu zeama de lamiie. Se servesc calde sau reci ca fel intii sau asociate cu piure de cartofi.