ICRE DE FASOLE

200 g fasole, 100 ml ulei, zeama de lamiie, ceapa, mustar sare.

Fasolea se fierbe, dupa ce a fiert se scurge apasi cit este fierbinte se zdrobeste bine cu zdrobitorul de piure, apoi se trece prin sita ca sa se obtina un piure fin. Acestase freaca cu furculita, adaugind uleiul in fir subtire. Se pune sare fina si se acreste, dupa gust cu zeama de lamiie, si cu o lingurita de mustar batind cu furculita pina se albeste si devine spumos; dupa aceea se pune o lingurita de ceapa rasa fin. Pentru a imita mai bine icrele adevarate, se pot adauga citeva sardele impreuna cu uleiul in care au fost conservate frecinduse pina cind se omogenizeaza compozitia. Se servesc ca fel intii.