LEGUME CU SMINTINA SI SUC DE ROSII

500-800 g orice leguma fiarta, 50 g unt, 150 ml smintina, 150 ml suc de rosii, marar, patrunjel, piper.

Legumele se fierb si se strecoara.Pesmetul se prajeste un minut cu untul ca sa se rumeneasca putin. Smintina se amesteca cu sucul de rosii 1/2 lingurita cu sare un virf de cutit de piper, marar si patrunjel taiat marunt. Intr-un vas uns cu unt se aseaza cu jumatatea de legume, se presara cu jumatatea din cantitatea de smintina si pesmet, apoi se pune restul de legume asezata uniform. deasupra se pune restul de smintina si pesmet si vasul se introduce in cuptor cca 15 min inainte de servire.Smintina si sucul de rosii se leaga, la cuptor cu pesmetul, ca un sos.