SALATA DE CARTOFI

500-700 g cartofi, 3 linguri untdelemn, 2 linguri zeama de lamiie sau o lingura de otet,o lingura cu apa, o lingurita cu virf de sare, o ceapa de marime mijlocie, o salata verde mai mare.

Ceapa taiata in felii subtiri se pune intr-un castron si se amesteca cu untdelemnul, sarea, zeama de lamiie sau otetul si cu apa. Sosul inmoaie ceapa si-i reduce din iuteala.Cine doreste mai picant, poate adauga 1-2 catei de usturoi sau un virf de cutit cu piper. Cartofii de marime mijlocie, bine spalati, fierti in coaja, se curata fierbinti. Dupa ce toti au fost curatati, se taie in felii de 1/2 cm grosime si se rastoarna toti odata in sos; se amesteca usor cu furculita, prin rasturnare, ca sa nu se zdrobeasca. Sosul va fi absorbit uniform de cartofii calzi, dindu-le gust bun si fragezime, chiar cind se vor raci. Daca se lasa sa se raceasca, cartofii vor deveni cleiosi si, cind se vor amesteca cu sosul, nu-l vor mai absorbi. Salata verde, bine spalata si scursa de apa, se taie infelii late si se amesteca cu cartofii,la masa, direct in farfurie, altfel sarea si untdelemnul din sos o vor inmuia si va capata un aspect neplacut. La fel se procedeaza si cu alte legume crude, ca: rosii, ardei, castraveti, cu care se poate asocia salata de cartofi. Toate se adauga in momentul servirii, altfel se vorinmuia si vor lasa multa apa. Aceasta salata se serveste cu friptura de porc, miel, berbec,cu cirnati fripti, chiftele, etc.Se poate servii si ca fel intii si ca garnitura.