SPANAC CU MAIONEZA

1Kg spanac, 300 g maioneza, 100 ml smintina, 100 g brinza telemea.

Spanacul curatat se fierbe 20 minute in 200 ml apa clocotita impreuna cu 1/2 lingurita de sare, apoi se pune in strecuratoare, unde se lasa pina cind se raceste. Se rastoarna pe planseta si se taie in felii de 2 cm. Spanacul se amesteca cu maioneza, brinza telemea rasa, avind grija sa nu se sareze maioneza, daca brinza este sarata (numai dupa ce se amesteca). Brinza se poate inlocui cu 3-4 catei de usturoi taiati marunt.