TELINA CU SMINTINA

o telina, 2 mere, 200 ml smintina, lamiie, sare.

Telina se taie in felii foarte subtiri si feliile suprapuse, in betisoare de forma chibriturilor, sau se rade prin razatoarea cu gauri mari, numai inainte, ca sa iasa ca niste taitei, cit mai lungi. Telina se presara cu 1/2 lingurita de sare fina si o lingura de zeama de lamiie, se amesteca si se lasa 2-3 ore sa se moaie. Merele curatate de coaja se rad prin razatoarea cu gauri mari si, numai in momentul servirii, se amesteca cu telina si cu smintina, ca sa nu lase zeama. Smintina se poate amesteca, in prealabil, cu o lingurita de zahar si cu patrunjel taiat marunt. Se serveste imediat ca fel intii.