PASTA DIN PESTE SARAT SAU AFUMAT

1 kg scrumbii sarate sau afumate, 150-200 g maioneza sau unt, o lingurita ceapa rasa fin, piper, mustar, zeama de lamiie.

Pestele se desareaza in apa rece circa 8 ore sau de seara pina dimineata, apoi i se scoate pielea.Carnea, curatata de oase, se trece prin masina de tocat de 2-3 ori, iar pasta obtinuta se amesteca bine cu maioneza, cu mustar si zeama de lamiie sau cu unt frecat pina cind se moaie (adaugind si in acest caz mustar si zeama de lamiie dupa gust) si cu putin piper (facultativ).Se intrebuinteaza pentru tartine, sandvisuri.