SOS DE HREAN

30 g faina, 30 g unt, sau untdelemn, 1/2 l lapte, 100 ml smintina, zeama de lamiie sau otet, 1-2 linguri cu virf hrean ras, sare.

Se prepara un sos alb,care se stinge cu lapte sau cu lapte combinat in parti egale cu supa de carne sau de zarzavat. Cind este gata, cratita se ia de pe foc si se drege cu smintina frecata cu o lingura de apa rece.Se sareaza si se acreste cu putina zeama de lamiie sau cu 1/2 lingurita de otet. Hreanul, ras prin razatoarea cu gauri mici, se adauga in sos numai in momentul servirii, fara sa mai fiarba, altfel hreanul va da un gust amar sosului. Pentru gust mai bun se mai poate pune si o lingurita cu zahar. Se serveste la carn rasol, crenvursti,cirnati calzi,fripti sau fierti.