SOS DE MUSTAR

25 g faina, 2-3 linguri untdelemn sau 30 g unt sau alta grasime, 50-100 ml smintina, o lingurita cu virf ceapa rasa fin, 2-3 lingurite cu virf mustar,1/2 supa de zarzavat sau apa, sare.

Ceapa taiata marunt se caleste cu grasimea, un minut la foc mic si se stinge imediat cu 1/4 l apa sau supa; se fierbe 10 min. Faina, mustarul si smintna se dilueaza cu restul de supa sau apa, adaugata cite putin la inceput, ca sa nu se formeze cocoloase si se toarna in sos ca sa rezultecca 600ml. Se lasa sa fiarba citeva clocote, ca sa se lege faina, apoi se sareaza si facultativ se adauga citeva picaturi de zeama de lamiie sau otet.